Tajomstvá olejovania vlasov

Olejovanie vlasov je výraz, ktorý sa vždy bude spájať so starostlivosťou o vlasy. Poznajú ho všetci vlasoví nadšenci, známi kaderníci, azijatky a každý, kto sleduje trendy v úprave účesov a starostlivosti o vlasy.

Ak je krása, zdravie a kondícia vašich vlasov dôležitá aj pre vás, mali by ste rozhodne spoznať tajomstvá olejovania vlasov.

Budete prakvapená – kúra je jednoduchá a všestranná. Prečítajte si najzákladnejšie informácie o olejovaní vlasov a čoskoro sa budete samy seba pýtať – ako mohli vaše vlasy žiť bez toho?

Pórovitosť vlasov

Olejovanie vlasov – čo je to?

Je to veľmi jednoduchá kúra. Na svoje vlasy nanesiete kozmetický olej alebo prírodný olej (dostupný v drogériách a obchodoch so zdravou výživou). Olej slúži ako maska na vlasy, balzam, kondicionér alebo sérum na rozštiepené končeky. Tiež môže mať formu spreju na vlasy, ktorý sa musí na vlasy nasprejovať.

Olejovanie vlasov ponúka oveľa viac výhod ako balzam alebo maska na vlasy, pretože prírodný olej je najlepším a najefektívnejším „nástrojom“ na obnovu vlasov zvnútra. Je to jediný produkt, ktorý je schopný poskytnúť vlasom, ako aj vlasovým cibuľkám, takúto hĺbkovú obnovu. Ba čo viac, olejovanie vlasov vyživuje aj pokožku hlavy – pramene rastú zdravé a silné. Kúra je taká jednoduchá, že ju môžete vykonávať aj vy doma. Nemusíte chodiť do kaderníckeho salóna.

Zhrnutie: olejovanie vlasov je mimoriadne ľahká kúra, ktorá prináša vlasom kompletnú regeneráciu, výživu a ochranu pred poškodením. Tiež pomáha pri skrotení a stylovaní vlasov, dodáva im lesk a nádhernú bohatú farbu. Olejovanie je prospešné pre vlasy, ktoré nerastú alebo nadmerne vypadávajú. Olej pomáha bojovať proti lupinám a iným ochoreniam pokožky hlavy.

Obchody sú plné prírodných olejov. Majú sa voliť náhodne? Mali by ste si zvoliť ten najlacnejší alebo najdrahší?

Existujú typy olejov? Ktorý olej si vybrať na olejovanie vlasov?

Najlepšia a najvšeobecnejšia klasifikácia olejov ich rozdeľuje podľa obsahu mastných kyselín. Tieto kyseliny sú hlavne zodpovedné za obnovu vlasov. Vyživujú a chránia pramene. Sú zdrojom mocných vitamínov a minerálov, ktoré vlasy potrebujú, aby mohli rásť zdravé a vyzerať nádherne. Poskytujú vlasom výživu, regeneráciu a účinkujú proti predčasnému starnutiu.

Musíme mať na pamäti, že špecifický typ mastných kyselín ladí so špecifickým typom vlasov. Oleje majú rôzne veľkosti čiastočiek. Čiastočky prenikajú dovnútra vlasov. Ak berieme do úvahy, že vlasy majú rôznu kondíciu, špecifický typ čiastočiek preniká do špecifického typu vlasov. Existujú nasledujúce typy mastných kyselín:

  • NASÝTENÉ – majú drobné čiastočky a ľahko prenikajú dovnútra vlasov. Takéto čiastočky majú tieto kyseliny: laurová, myristová, steárová, palmitová. Nasýtené mastné kyseliny môžeme nájsť v: kokosovom, babassu, palmovom oleji. Oleje s väčšinou nasýtených kyselín sú vhodné pre husté, ťažké a zdravé vlasy, ktoré potrebuju ochranu a starostlivosť o pokožku hlavy.
  • MONONENASÝTENÉ – všetky kyseliny so stredne veľkými čiastočkami. Sú to poloprenikajúce kyseliny. Omega-7 a omega-9 kyseliny patria do tejto skupiny. Mononenasýtené mastné kyseliny sú vhodné pre väčšinu vlasov – trochu poškodené, ale celkom zdravé, ktoré si vyžadujú malú opravu a neustálu ochranu. Mononenasýtené kyseliny sa nachádzajú v nasledujúcich olejoch: mandľový, makadamiový, sezamový, kaméliový, moringový, buriti a marhuľový.
  • POLYNENASÝTENÉ – mastné kyseliny, ktoré majú veľké čiastočky a sú schopné zregenerovať extrémne suché a poškodené vlasy. Nazývajú sa aj neprenikavé, pretože veľké množstvo čiastočiek ostane na povrchu vlasov. Ich hlavnou úlohou je chrániť pramene zvonku a regenerovať zvnútra. Omega-3 a omega-6 kyseliny patria do skupiny polynenasýtených kyselín. Nachádzajú sa v týchto olejoch: hroznový, slnečnicový, ľanový, tekvicový, z čiernej rasce, kukuričný, svetlicový a marakujový.

Voľba správneho oleja závisí na type a stave vašich vlasov. Dobre zvolený olej poskytne vašim vlasom dôkladnú obnovu a ochranu. Bude pôsobiť ako kvalifikovaný doktor, ktorý odstraňuje všetky choroby a nedokonalosti vlasov a pokožky hlavy – od vlasových cibuliek až ku končekom.

Existuje niekoľko metód olejovania vlasov a každá žena si istotne nájde takú, ktorá jej bude vyhovovať. Tieto sú najvýznamnejšie metódy olejovania vlasov:

  1. Olejovanie mokrých vlasov. Je jednou z najpopulárnejších metód. Pozostáva z nanášania oleja na vlhké vlasy. Môžete tak urobiť pred umývaním – aplikovať olej na pokožku hlavy a po celej dĺžke vlasov. Po 15-30 minutách ich umyte so šampónom. Olej môžete naniesť aj na čisté vlasy po ich umytí. Najprv jemne vysušte uterákom pramene. Potom rozotrite olej na vlasy, pričom sa vyhnite pokožke hlavy. Postačí vám pár kvapiek oleja (maximálne 5 ml – jedna lyžička).
  2. Olejovanie suchých vlasov. Je to veľmi pohodlná metóda, ktorá pozostáva z nanášania oleja na suché vlasy pred ich umytím. Olej votrite do pokožky hlavy. Môžete ho nechať pôsobiť 30 minút, ale najlepšou možnosťou je celonočná kúra. Olej nechajte na vlasoch po celú noc a ráno ho zmyte. Olej bude mať množstvo času na to, aby opravil poškodené vlasy a pokožku hlavy.
    Olejovanie suchých vlasov môže tiež nahradiť nezmývateľný kondicionér – olej naneste na suché vlasy, začínajúc od strednej dĺžky prameňov. Neoplachujte ho. Olej bude fungovať ako sérum: okamžite im dodá lesk, skrotí ich a upraví. Ak máte extrémne suché končeky vlasov, môžete na nich aplikovať olej ako sérum na poškodené konce – naneste 2-3 kvapky aj niekoľkokrát za deň.
  3. Oleje pridané k inej kozmetike. Niekoľko kvapiek oleja môžete pridať k vašej obľúbenej maske na vlasy alebo kondicionéru. Olej zintenzívni účinky týchto prípravkov. Môžete ho pridať aj do kondicionéra v spreji – získate tak olejový sprej na vlasy, ktorý môžete používať počas celého dňa. Takýto sprej si môžete vyrobiť aj sama – rozrieďte kozmetický olej s výťažkom odvarených bylín, šťavy z aloe alebo citrónovej šťavy s vodou.
  4. Olejovanie vlasov v miske. Je to veľmi rýchla metóda olejovania vlasov, ktorá do hĺbky zregeneruje pramene a vyživí pokožku hlavy. Funguje ako „vakcína pre vlasy“. Pridajte kozmetický olej do vody alebo bylinkového odvaru (napr. zo žihľavy, harmančeka, sladkého drievka, lipy). Jeden liter nálevu si vyžaduje asi 5 ml oleja. Zmes olejov a bylín môžete obohatiť lyžičkou medu, šťavy z aloe alebo citróna. Nalejte nálev do veľkej misky alebo umývadla a vnorte do neho vlasy tak, aby boli všetky pramene pokryte zmesou. Môžete jemne masírovať pokožku hlavy – umožníte prospešným látkam preniknúť do pokožky hlavy. Táto olejová vlasová kúra by mala trvať 5-10 minút. Následne si umyte vlasy jemným šampónom.

Olejovanie vlasov môžete vykonať aj počas dňa – v tomto prípade je kúra kratšia. Olej naneste na suché alebo vlhké vlasy a nechajte ho v nich hodinu alebo dve. Olej môžete použiť aj ako sérum – votrite ho do vlasov alebo končekov vlasov vtedy, keď máte pocit, že to potrebujú. Je to skvelá možnosť pre zaneprádznených, ťažko pracujúcich ľudí, ktorí nemajú čas – olejové sérum môžete naniesť na vlasy počas obedovej prestávky v práci alebo počas ranného stylovania vlasov.

Ďalšia technika olejovania vlasov v sebe zahŕňa ponechanie oleja na vlasoch počas celej noci. Poskytnete tak svojim vlasom dlhú a hĺbkovú kúru. Olej naneste na suché vlasy a pokožku hlavy, zabaľte ich do uteráka a… choďte spať. Ráno ich umyte.

Keď sme už spomenuli umývanie…
Existuje len veľmi málo informácii o tom, ako zmyť oleje z vlasov a aké produkty na to použiť. Jednako len to je rozhodujúce. Olej má regulovať procesy na pokožke hlavy, takže by bola chyba zmyť ho šampónom, ktorý je plný chemikálii – bolo by to plytvanie všetkých účinkov oleja. SLS a SLES sú silné látky, ktoré často obsahujú prípravky pre zlepšenie ich vône a konzistencie a vytvorenie peny. Ku každodennej starostlivosti by ste si mali zvoliť prírodné jemné šampóny a kondicionéry, ktoré neobsahujú SLS a SLES. Tie vlasy nezjemňujú, ale namiesto toho môžu podráždiť pokožku hlavy. Ak nanesiete na pokožku hlavy olej, musíte ho po určitom čase aj zmyť (zvyčajne rozhodujete o čase pôsobenia vy). Na druhej strane, ak nanesiete olej na vlasy od ich strednej dĺžky a na ich končeky, môžete ho na nich ponechať, aby mohol olej preniknúť dovnútra. Nemusíte ho oplachovať.

Účinky – to, čo nás zaujíma najviac

Prináša olejovanie vlasom okamžité výsledky? Ako vyzerajú vlasy po olejovaní a aké účinky môžeme očakávať pri dlhodobejšom používaní olejov?

Vlasy sa zmenia už po úplne prvej vlasovej kúre s olejmi. Ak chcete pozorovať, že vaše vlasy sú na dotyk iné, mali by ste vykonať pri prvom olejovaní celonočnú kúru. Na ďalší deň si umyjete vlasy a uvidíte úplnu zmenu – lesklé, jemné a pružné pramene. Budú správne hydratované a ľahšie sa budú upravovať. Ak vykonáte olejovanie len raz, vaše vlasy budú znovu vyzerať tak ako pred kúrou. Preto je dôležitá pravidelnosť. Každé ošetrenie robí vlasy silnejšími, obnovuje ich, spevňuje vlasové cibuľky, zatiaľ čo ozdravuje pokožku hlavy.

Pri opise účinkov olejovania vlasov sa dá vytvoriť veľmi dlhý zoznam jeho výhod:

  • vlasy sú chranené pred mechanickým poškodením
  • olejovanie vlasov poskytuje vlasom ochranu pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami (slnko, mráz, silný vietor)
  • vlasové cibuľky sú silnejšie, takže vlasy rastú pevnejšie a zdravšie
  • olejovanie vlasov bojuje proti lupinám a iným problémovým kožným chorobám
  • končeky vlasov už nebudú suché
  • vlasy sa stávajú lesklé a pružné
  • vlasy sa stávajú hodvábne jemné
  • odstraňuje sa krepovatenie vlasov
  • pramene sú zvládnuteľné
  • vlasy sú hĺbkovo vyživené
  • farba vlasov sa stane krajšou a bohatšou
  • už viac žiadne vypadávanie vlasov
  • vlasy rastú rýchlejšie

Chyby pri olejovaní vlasov – vyhnite sa im

Hoci je olejovanie vlasov veľmi jednoduché, napriek tomu môžete pri ňom urobiť niekoľko chýb, s ktorými potom nedosiahnete výsledky, ktoré očakávate.

Tu je zoznam najbežnejších chýb, ktoré môžete urobiť počas olejovania vlasov.

  1. Aplikovať olej na vlasy, ktoré sú zaťažené stylingovými prípravkami. Ak často používate tužidlo, stylingový sprej alebo gél – pred aplikáciou oleja si umyte vlasy. Stylingové produkty upchávajú kutikuly. Výsledkom toho je, že olej nedokáže preniknúť dovnútra vlasov.
  2. Aplikovanie nevhodného oleja. Pred kúpou vlasového oleja sa lepšie prizrite svojim vlasom, určte ich pórovitosť a všeobecný stav. Ak na nich nanesiete nevhodný olej, môže ich to zaťažiť alebo spôsobiť krepovatenie.
  3. Tiež musíte byť opatrné čo sa týka množstva oleja. Jedna lyžička oleja je optimálne množstvo, ktoré sa môže aplikovať na vlasy a pokožku hlavy. Ak ho aplikujete len na končeky vlasov, použite 2-3 kvapky.
  4. Olejovanie mastných vlasov. Ak pokožka hlavy vylučuje príliš veľa séba, vlasové folikuly sú slabé a vlasy začínajú vypadávať. Preto by mastný olej zatažil cibuľky ešte viac. Takže, ak máte mastné vlasy, pred aplikáciou oleja ich umyte.

Pórovitosť vlasov – pomáha nám zvoliť správny olej

Volíme si oleje, ktoré vyhovujú kondicii našich vlasov, teda by sme mali poznať kritériá, ktoré určujú ich stav. Pomáhajú nám pri výbere správneho oleja, ktorý sa hodí k našim prameňom. Rozdelenie typov vlasov nie je zložité. Môžeme vymenovať tri typy vlasov: s nízkou pórovitosťou, so strednou/normálnou pórovitosťou a s vysokou pórovitosťou. Pórovitosť nám odhaľuje stav vlasových kutikúl. Tieto kutikuly tvoria každý vlas.

Pórovitosť vlasov

  1. Vlasy s nízkou pórovitosťou – husté, ťažké, najzdravší typ. Má uzavreté kutikuly, ktoré sú pevne spojené. Takéto pramene potrebujú prenikavé oleje s malými čiastočkami, ktoré obsahujú hlavne nasýtené kyseliny. Pre tento typ vlasov si môžete kúpiť vhodné produkty ako: kokosový vlasový olej Dabur Vatika, Redken Diamond Oil, Dabur Amla, Dove Serum-In-Oil.
  2. Vlasy so strednou/normálnou pórovitosťou – stav tohto typu vlasov je „normálny“. Sú celkom suché, riedke; dosť rýchlo absorbujú vodu a voľne schnú. Ľahko sa upravujú. Vlasy so strednou pórovitosťou môžu byť zdravé po celej dĺžke, ale ich končeky môžu byť trochu suché. Vyžadujú si starostlivosť – inak sa vlasy so strednou pórovitosťou veľmi ľahko poškodia. Môžete na nich používať tieto produkty: L’Oreal Mythic Oil, ALTERNA Bamboo Smooth Kendi Oil Dry Oil, Moroccanoil Treatment, Bumble and bumble Invisible Oil, Kerastase Elixir Ultime, ALTERNA Bamboo Smooth Kendi Oil Pure Treatment Oil, Redken Diamond Oil, Dove Serum-In-Oil, Ojon Rare Blend Oil, Dabur Amla. Tieto prípravky obsahujú veľké množstvo omega-7 a omega-9 kyselín – mononenasýtené kyseliny so stredne veľkými čiastočkami. Tieto čiastočky prenikajú dovnútra vlasov s jemne nadvihnutými kutikulami.
  3. Vlasy s vysokou pórovitosťou – suché a poškodené v dôsledku rôznych ošetrení, zosvetľovania, farbenia, stylovania. Sú riedke, krehké a ľahko poškoditeľné. Tieto vlasy môžu vypadávať a mať rozštiepené končeky. Potrebujú intenzívnu starostlivosť. Musíte sa o nich neustále starať a nikdy sa nevzdať. Pre regeneráciu vlasov s vysokou pórovitosťou musíte používať omega-3 a omega-6 polynenasýtené mastné kyseliny. Koncentráciu týchto kyselín nájdete v olejoch s veľkými čiastočkami. Tieto čiastočky dokážu preniknúť pomedzi vysoko nadvihnuté kutikuly, ako aj chrániť vlasy. Môžete si vybrať z nasledujúcich prípravkov: L’Oreal Mythic Oil, ALTERNA Bamboo Smooth Kendi Oil Dry Oil, Moroccanoil Treatment, Bumble and bumble Invisible Oil, Kemon Actyva Bellessere Oil, Redken Diamond Oil, Dove Serum-In-Oil, Ojon Rare Blend Oil, Dabur Amla.

Test pórovitosti vlasov – nemusíte chodiť ku kaderníkovi

Už vieme, že sa najprv musíme prizrieť svojim vlasom, aby sme identifikovali ich pórovitosť. Čím poškodenejšie, slabšie a krehkejšie sú vaše vlasy, tým majú vyššiu pórovitosť. Existuje aj iný spôsob určenia pórovitosti: vezmite jeden vlas a prejdite po ňom prstami zdola nahor. Ak ostane klzký a hladký – je zdravý. Ak sa stane drsným – má strednú pórovitosť.

Ďalšou metódou je vloženie vlasu do misky alebo pohára s vodou. Po 5-10 minútach zistite, čo sa s vlasom stalo: ak klesol na dno, znamená to, že máte vlasy s vysoko nadvihnutými kutikulami, ktoré rýchlo vstrebávajú vodu. Takéto vlasy majú vysokú pórovitosť. Ak vlas pláva, znamená to, že pevne spojené kutikuly neprepúšťajú čiastočky dovnútra vlasu – takže máte šťastie, keďže máte vlasy s nízkou pórovitosťou. Ak je vlas niekde v strede hladiny vody – máte vlasy so strednou pórovitosťou.

Čím nižšie sa váš vlas ponorí, tým vyššia je pórovitosť.